گپی صمیمانه با دکتر شهریار شفیعی در مورد شعار تبلیغاتی

تفاوت بازاریابی جهانی و بازاریابی بین‌المللی
۱۵ آذر, ۱۳۹۳
تاثیر احساسات در خدمت به مشتریان
۱۶ آذر, ۱۳۹۳
نمایش همه

گپی صمیمانه با دکتر شهریار شفیعی در مورد شعار تبلیغاتی

هویت کلامی اولین و فراگیرترین بخش هر برند است که مخاطب با آن روبرو می شود، امروزه برندها برای حضور همیشگی در ذهن مشتریان ویادآوری رسالت وفلسفه وجودی خود به مشتریان و کارکنانشان دست به انتخاب شعارهای سازمانی می زنند. شعار انتخاب شده درکنارنام تجاری و لوگو می تواند نقش بسیار مهمی در جایگاه یابی و یادآوری نام شرکت بازی کند. علاوه براین، شعارها بیانگر اهداف و نگاه برند نیز هستند. در حقیقت شعار مختصرترین و ظریف ترین شکل از بزرگ ترین ادعای یک سازمان است. در همین راستا در گپی صمیمانه با دکتر شهریار شفیعی در مورد شعار تبلیغاتی از او پرسیدیم.
دکتر شفیعی دکترای بازاریابی و برندسازی از دانشگاه رن (RENNES) فرانسه دارند و عضو کمیسیون برند ایران در سازمان توسعه تجارت و عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی و مدیر گروه فناوری برندسازی (BrandTech) هستند و فعالیت های بسیار زیادی در حوزه مشاوره بازاریابی و برندینگ داشته اند.

1) آقای دکتر، شعار تبلیغاتی چیست و چه تعریفی برای آن ارائه می دهید؟
شعار تبلیغاتی جمله‌ای است جذاب مختص برند که در کمپین‌های ارتباطات یکپارچه بازاریابی و برند به همراه دیگر ابزارها به کار گرفته می‌شود تا با تکرار آن در رسانه های مختلف، باعث جلب توجه، رساندن پیام و در نهایت پایدارسازی پیام به مخاطب شود.

conf59-1

2) نقش و اهمیت شعار تبلیغاتی در برندینگ چیست؟ مزایای داشتن یک شعار تبلیغاتی در چیست؟
هر برند برای ایجاد رابطه ذهنی و قلبی با مخاطب خود نیاز به خوشه‌ی نشانه شناختی قوی و یکپارچه ای دارد که شامل کلیه عناصر برند از قبیل عناصر بصری مانند لوگو و لوگو تایپ و …. و عناصر کلامی مانند نام و شعار و… هستند. بنابراین شعار یک برند چه در جایگاه شعار تبلیغاتی و چه در جایگاه شعار سازمانی نقش مهمی را در برندسازی بازی می‌کند. با توجه به اینکه شعار تبلیغاتی در کمپین های ارتباطات یکپارچه بازاریابی و برند به کار گرفته می شود لذا می تواند در جذب مخاطب به برند نقش به سزایی ایفا کند.

3) فرایند انتخاب یک شعار تبلیغاتی چگونه است و چه مراحلی باید طی گردد؟
به طور کلی برای انتخاب عناصر یک برند، باید از هویت آن شروع کرد که خود برپایه ارزش‌ها و ویژگی‌های آن بنا شده است. بنابراین یک برند به مثابه یک کل واحد از اجزای مختلفی تشکیل شده که همه آن اجزا تابع یک نظم و یکپارچگی برخواسته از ژن داخلی هویت آن هستند. و شعار برند نیز از این مقوله جدا نخواهدبود و حتما از هویت و شخصیت برند سرچشمه می‌گیرد.

4) آیا تقسیم بندی هایی برای انواع شعار تبلیغاتی وجود دارد؟
در حقیقت باید ذکر کرد که شعار برای برند به دو دسته شعار سازمانی و شعار تبلیغاتی تقسیم می‌شود که شعار سازمانی از عناصر پایه برند و شعار تبلیغاتی متناسب با کمپین های یکپارچه بازاریابی تدوین می شود که بنابر زمان و مناسبت ها و هدف کمپین شکل می‌گیرد.

5) آیا شعار تبلیغاتی فقط برای شرکت هاست یا اینکه فردی که قصد پرسنال برندینگ دارد نیز می تواند شعار تبلیغاتی داشته باشد؟
با نگاهی به مبارزات انتخاباتی می توان به این سوال جواب روشنی داد چون به وضوح مشخص است که در مبارزات انتخاباتی یکی از ابزارهای افراد شعار آنها است که در آن هدف های خود را به صورت جملاتی کوتاه مطرح نموده و به مخاطب می رسانند و در حقیقت با انتخاب شعار های تبلیغاتی به کارزار آمده و باهم به رقابت می‌پردازند و در کل همانطور که گفته‌شد در برندسازی برای افراد و شرکت‌ها و کالاها عناصر برند یکسان هستند و تفاوت در روش است.

6) از نظر شما یک شعار تبلیغاتی خوب چه ویژگی هایی دارد و چه چیزهایی یک شعار را در ذهن ها ماندگار می کند؟
اگر برندی به طور علمی ساخته شود برای تک تک عناصر آن فکر شده و آنها به صورت یکپارچه و منطبق با هویت برند ساخته می‌شوند و بنابراین این یکپارچگی باعث می‌شود که ناخودآگاه جای‌گیری و ماندگاری هرکدام از آنها در ذهن مخاطب بیشتر شود. ولی به هر حال برای تدوین شعار برند باید اول ارزش‌های پایه و ویژگی های آن را در نظر گرفت ومعیار های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی را منظور کرد. سپس از تکنیک ها و روش های تخصصی و خلاقانه استفاده نمود.

7)طراحی شعار در یک سازمان توسط چه کسانی باید صورت بگیرد؟
شعار همانند دیگر عناصر برند بهتر است توسط متخصصین و خبرگان این حرفه طراحی شود. در سایر کشور‌ها این وظیفه برعهده کسانی با عنوان شغلی کپی رایتر COPY WRITER است که افرادی خلاق با اشراف کامل به زبان و ادبیات و دانش تبلیغات هستند و در آژانس های برندسازی و تبلیغاتی کار می‌کنند.

8) شعارهای تبلیغاتی که امروزه توسط شرکت های ایرانی استفاده می شوند را به طور کلی چطور ارزیابی می کنید؟
شعار در ایران بیشتر در حوزه خدمات جا افتاده است و بانک‌ها و موسسات بیمه بیشترین شعار ها را استفاده می‌کنند ولی با نگاهی کلی و گذرا می توان متوجه تکرار و تشابه بسیار بین آنها شد که این نشانه ضعف در این زمینه است
9) شعار تبلیغاتی بعد از اینکه طراحی شد چگونه باید توسط برند مورد استفاده قرار بگیرد؟ نحوه استفاده حرفه ای از شعار تبلیغاتی چگونه است؟
همانطور که گفته شد هر برند دو شعار دارد که شعار سازمانی شعار اصلی آن و شعار تبلیغاتی شعاری است که در کمپین‌های یکپارچه بازاریابی و برند از آن استفاده می‌شود و در اصل با توجه به هدف و نوع کمپین طراحی و آفریده شده است بنابراین جایگاه و مورد استفاده آن کاملا معلوم و مشخص بوده و هدفمند ایجاد شده است.

جناب آقای دکتر صمیمانه از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید ممنونیم و امیدواریم شاهد موفقیت های بیشتر شما باشیم.

برچسب ها: برندسازی, شعار تبلیغاتی, کپی رایت
اشتراک گذاری :

1 دیدگاه

  1. سید رضا پاکدامن گفت:

    فقط یک جمله:
    سلام وممنون از اطلاعات مفید وکاربردیتان.
    شاد و موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.